Łowiska            

„Jezior ci u nas dostatek” – to stwierdzenie samo ciśnie się na usta patrząc na mapę gminy. Rzeczywiście, pod względem ilości zbiorników wodnych gmina Borne Sulinowo jest w krajowej czołówce. Duża jest także różnorodność naszych jezior; od ponad 1000-hektarowego jeziora Pile po niewielkie oczka wodne rozrzucone wśród wzgórz na olbrzymich połaciach lasu.

Stąd także rozbieżności w ilości jezior, jakie podawane są w różnych źródłach. Liczby wahają się od 40 do 55 w zależności od tego; co kto uważa za jezioro; od jakiej powierzchni akwen przestaje być “stawem”, a zaczyna nosić dumną nazwę “jezior(k)a”.

Zdecydowanie łatwiej jest policzyć ilość rzek przepływających przez teren gminy, są to: Piława i Płytnica, z czego jedna jest mała, a druga jeszcze mniejsza. Piława jest idealnym szlakiem kajakowym; malowniczo położona, wolno płynąca rzeka łączy na terenie naszej gminy kilka jezior i Zalewy Nadarzyckie.
Jeśli chodzi o zanieczyszczenie wód, to mieszczą się one w I i II klasie w związku z:
– brakiem przemysłu ciężkiego i niewielką ilością jakiegokolwiek innego przemysłu
– kontroli, aby wszelkie nowe firmy mogły prowadzić wyłącznie działalność nieuciążliwą dla środowiska
– kończącym się inwestycjom mającym na celu ochronę środowiska: kanalizacja miejscowości na terenie gminy z podkreśleniem wsi w pobliżu jezior, itd.
– niewielką gęstością zaludnienia (na terenie jednej z rozleglejszych gmin w kraju mieszka niewiele ponad 9 tys. mieszkańców)

Zgodnie z ZARZĄDZENIEM PORZĄDKOWYM WRN w Koszalinie z 24.06.1982 r. w sprawie ograniczenia nadmiernego hałasu w rejonach o szczególnych walorach wypoczynkowych i rekreacyjnych, “strefami ciszy” przez całą dobę są jeziora: Brody, Ciemino, Kocie, Komorze, Strzeszyn,  

Wędkarze jak zwykle po sobie zostawiają porządek na łowiskach!

 

Related Images: